O nás

Trampské Hudební Sdružení BRZDAŘI – Olomouc

 

Trampské Hudební Sdružení Brzdaři – Olomouc vzniklo oficiálně v roce 1. května 1984 z původně osadní kapely T. O. Brzdaři z Olomouce. Dvakrát za dobu působení došlo k velkým personálním změnám. Poprvé v roce 1989, kdy pro názorové neshody došlo v sestavě k výměně dvou muzikantů. Kapela se znovu rozjela a začaly se dostavovat první malé, a později i velké úspěchy. Z nichž si nejvíce ceníme těchto vítězství: cena diváka na FTP v Horním Jelení 1993; 2. místo Prameny Šternberk 1993; 1. místo Trampský mlýn Skalička 1993 a v roce 1994 druhé místo tamtéž. V roce 1995 jsme vybojovali postup do celostátního finále Porty v Plzni, kde jsme získali 2. místo v trampské kategorii, a tím i Malou Portu, a navíc dostali Zvláštní ocenění poroty. V tomto roce nám rovněž vyšel zpěvník vlastních písní v ostravském časopise Tramp. Přestože v kapele docházelo k dalším vážným neshodám, v této sestavě jsme vystupovali ještě roce 1996, na tehdy nově vzniklé soutěži Trampská Nota v Padochově,kde jsme vyhráli 1. cenu. To bylo prakticky poslední vystoupení na soutěži v sestavě, která vnikla po prvním „velkém třesku“ v roce 1989. Na podzim roku 1996 dochází k druhému „velkému třesku“ a kapela se pro neudržitelnou situaci po sedmi letech rozchází.

Láďa Táborský se tehdy obrátil na své kamarády muzikanty, a společně postavili Brzdaře znovu na nohy a na podzim roku 1996 se dali opět znovu do práce. Dlužno dodat, že z předchozího složení zůstal pouze Láďa Táborský.

Již na jaře roku 1997 odjela kapela obhajovat 1. cenu do Padochova na Trampskou notu. Cenu jsme obhájili a získali ještě další ocenění. Pomáhali jsme Jerrymu z Velké Bystřice založit tradici známých a oblíbených Bystřických Potlachů, zúčastnili se prvního Potlachu, a pak i několika dalších. Samozřejmě jsme nezapomněli jezdit ani na přehlídky, festivaly a trampské ohně. Zahráli jsme si i v Praze na Memoriálu Jardy Kordy, na Trampském Miléniu a také v pořadu k „Osmdesátému výroční založení čs. trampingu.“ Pravidelně jsme hráli na Mohelnickém trampu, FTP Horní Jelení, v roce 1999 jsme vyhráli festival Trampský mlýn ve Skaličce a účastnili se oblastních kol Trampské Porty.

Brzdaři hrají převzaté i vlastní písně trampské a country. Nepohrdnou ani folkem, když to odpovídá jejich naturelu. I přes personální změny si kapela zachovala původní zvuk, který noví členové pouze obohatili novými prvky.

No a kde můžete Brzdaře vidět? Všude, kde se něco děje a kde se hraje trampská a country písnička. Na soutěžích, u ohně, country bálech, v hospůdkách, při životních jubileích, prostě tam, kde je dobrá zábava, tanec, veselí a pohoda, tam hrají „Brzdaři“.

Obsazení:

Ladislav „Chrapoun“ Táborský: zpěv, kytara, mandolína, foukací harmonika

Zdeněk „Pytlapa“ Krbeček: zpěv, kytary

Jaroslav Krbeček: zpěv, kontrabas

Martin Zácha: banjo